صنایع دستی و کادو تولد

مرجع کادو های تولد و هدیه های دست ساز صنایع دستی در ایران

صنایع دستی و کادو تولد

مرجع کادو های تولد و هدیه های دست ساز صنایع دستی در ایران

صنایع دستی کادوساز بهترین برند های صنایع دستی در ایران را به شما معرفی میکند.

بایگانی

کادو ولنتاین روز عاشقان

ولنتاین چندمه ؟ ( روز ولنتاین کی هست ؟ ولنتاین چه روزی است ؟ تاریخ دقیق ولنتاین ؟ )


تاریخ ولنتاین 14 ام ماه فوریه هر سال ( برابر با تاریخ ولنتاین امسال: 25 بهمن ماه 99 ) در همه جای  دنیا کادو، گل و شکلات را کسانی که بهم عشق می ‌ورزند هدیه می‌دهند. همه این هدیه ها و برای یاد بود روز ولنتاین است. اما تا حالا از خودتان پرسیده اید چرا در روز ولنتاین چنین کاری انجام می‌دهند یا اصلا این فرشته اسرار آمیز کیست، و این رسم و رسوم از کجا آمده؟ در ادامه  این مقاله به طور مفصل راجع به روز ولنتاین توضیح داده ام.


تاریخچه ولنتاین چیست  و چگونه فرشته ولنتاین درگیر عشق شد ؟


تاریخچه روز والنتاین به طور شگفت آوری عجیب و مرموز است. معمولا افراد عادی فقط می دانند که ماه فوریه از گذشته های دور به عنوان روز عشق نامگذاری شده است. روز ولنتاین را آنگونه ای که این روزها از آن تفسیرش می کنند، تلفیق از سنّت مسیحیت و روم باستان است.


روز ولنتاین چه روزی است؟


ولنتاین روز عاشقان نام گرفته شده، که در این روز 2 نفری که همدیگر را خیلی دوست دارند و به هم عشق می ورزند، به هم هدیه ولنتاین می دهند. در تاریخچه کلیسای کاتولیک حداقل سه قدیس مختلف به نام های ولنتاین (Valentine) و ولنتینوس (Valentinus) معرفی شده است، که همگی آنها کشته شده اند! در برخی از افسانه ها آمده است که ولنتاین یک کشیش بوده و در قرن سوم در روم خدمت می کرده. که در زمان امپراتور کلودیوسِ دو، ازدواج  برای مردان جوان غیرقانونی اعلام شد.
زیرا او معتقد بود مردان مجرد سربازان بهتری نسبت به سربازان متاهل هستند. ولنتاین با دیدن فرمان بی عدالتی به طور غیر مستقیم کلودیوس را به جنگ طلبید و به مردان جوان را به صورت مخفیانه برای ازدواج کمک می کرد. امپراتور وقتی متوجه این حرکت انقلابی ولنتاین شد به سرعت دستور قتل او را صادر کرد.
البته برخی از تاریخ شناسان می گویند که ممکن است ولنتاین در تلاش برای کمک به نجات جان مسیحیان از زندان های خشن رومی ها کشته شده باشد. بر اساس یکی از این دو داستان ولنتاینِ زندانی شد. که در واقع اولین تبریک “ولنتاین مبارک” را خودش فرستاد، بعد از اینکه عاشق دختر جوانی که او را زندانی کرد شد.


تبریک ولنتاین برای همسر ( ولنتاین مبارک )


در قسمتی از تاریخ آمده که ولنتاین قبل از مرگ  نامه ای را  برای دختر جوان نوشته و زیر آن را با متن “From your Valentine” به فارسی “از ولنتاینِ تو (از طرف ولنتاینت)” امضا کرده است. که امروزه این متن به عنوان شعاری است که از آن در روز والنتاین استفاده می کنیم.
ریشه روز ولنتاین و تغییر فستیوال بت پرستان در فوریه
برخی از تاریخ شناسان معتقدند که روز ولنتاین را باید در اواسط ماه فوریه جشن گرفت ، دلیل آن هم این است که سالگرد و یا خاکسپاری ولنتاین در این روز می باشد؛ که تقریبا 270 سال بعد از تولد مسیح می باشد. برخی دیگر از تاریخ شناسان هم معتقدند که ممکن است کلیسای مسیحی تصمیم گرفته باشد که روز جشن قدیس ولنتاین را  در اواسط فوریه  قرار دهد تا این جشن بت پرستی لو پِر کِیلیا (Lupercalia)  را مسیحی نشان دهد و از فضای بت پرستی خارج کند.


لو پر کیلیا کیست؟

لوپرکالیا قدیس ولنتاین
 جشنی که در 15 فوریه از زمان روم باستان می گرفتند، جهت دوری ارواح شیطانی و پاک سازی شهر، آزاد کردن سلامتی و باروری بود. لو پِر کِیلیا یک فستیوال باروری بود که تقدیم به فونوس (Faunus)، خدای کشاورزی روم باستان، و همچنین بنیان گذاران رم باستان رمولوس(Romulus) و رموس(Remus) می شد.
اعضای این فستیوال کشیش های رومی رتبه دار بودند که در یک غار مقدس جمع می شدند، جایی که بنیان گذارانان روم، رمولوسِ نوزاد و رموسِ نوزاد آنجا بوده اند. آن ها بر این باور بودند که این دو نوزاد توسط یک ماده-گرگ یا لو پا (lu pa) مراقبت می شوند. کشیش ها یک بز برای باروری، یک سگ برای پاکی و طهارت، قربانی می کردند. سپس پوست بز را به صورت نوارهایی در می آوردند. آن را در خون قربانی می غلتاندند و به خیابان ها می بردند و به آرامی و لطافت به زنان و زمین های کشاورزی  می زدند. از شگفتی این قضیه که بگذریم، جالب است که بدانید زنان رومی مشتاق بودند، تا این ضربه و تماس با پوست بز را تجربه کنند. زیرا آن ها بر این باور بودند که در همان سال باردار خواهند شد. و در ادامه این روز  بر اساس گفته ها، تمامی زنان جوان شهر اسم خود را در یک گلدان بزرگ می انداختند. مردان مجرد شهر هر کدام نامی را از کوزه در می آوردند و برای یک سال با زن انتخاب شده خود زوج می شدند. این زوج شدن ها اغلب به ازدواج ختم میشد!


روز ولنتاین یا روز عشق


لو پِر کِیلیا از اقدامات اولیه مسیحیت نجات یافت اما بعد ها غیرقانونی نامیده شد، “در واقع غیر مسیحی تلقی می شدند”. در انتهای قرن پنجم بود که پاپ گلاسیوس، 14 فوریه را روز ولنتاین نامید. در قرون وسطی، در فرانسه و انگلیس مردم بر این باور بوده اند که 14 فوریه آغاز زمان جفت گیری پرندگان است به همین جهت این ایده افزوده شد که اواسط روز ولنتاین باید روزی برای عشق باشد
تبریکات ولنتاینی از دوره قرون وسطی به بعد محبوب شدند هرچند متن ولنتای بعد از سال 1400 دیگر دیده نشده است. تنها متن ولنتاین نوشته شده ای که هنوز موجود است شعری می باشد نوشته چارلز (Charles)، دوکِ اورلئان،  به همسرش در 1415، هنگامی که در برج لندن با دستگیری در جنگ آگینکُرت (Agincourt) زندانی شده بود.
نکته : ( این پیام تبریک اکنون بخشی از مجموعه دست نوشته ها در کتابخانه بریتانیا در لندن می باشد).
چندین سال بعد، گفته می شود که پادشاه هنری پنجم نویسنده ای به نام جان لیدگیت (John Lydgate) را استخدام می کند تا نامه تبریک ولنتاینی برای او بنویسید که او به کترینِ والوئیس بفرستد.

تبریک های روز ولنتاین


علاوه بر آمریکا، روز ولنتاین در کشورهایی همچون کانادا، مکزیک، انگلیس، فرانسه، استرالیا و ایران نیز جشن گرفته می شود. البته در ایران به دلیل تغییراتی که در آن به وجود آوردند ولنتاین ایرانی هم می گویند. در انگلیس، جشن روز ولنتاین به عنوان جشن محبوب از قرن هفدهم به بعد آغاز شد. در اواسط قرن هجده، در میان دوستان و عاشقان از هر طبقه اجتماعی، رد و بدل کردن نشانه هایی از محبت یا یادداشت های دست نوشته رواج پیدا کرد؛ تا سال 1900 که کارت های چاپ شده جایگزین دست نوشته ها شدند. دلیل این اتفاق و از بین رفتن متن های تبریک دست نوشته، پیشرفت در تکنولوژی و صنعت چاپ می باشد. البته درآن زمان خرید کادوی ولنتاین مثل الان ترند نبود.
 

کادوی ولنتاین

تقریبا هر ساله 160 میلیون کارت هدیه ولنتاین بین افراد رد و بدل می شود. بعد از عید کریسمس دومین مناسبت و تعطیلات محبوب در طول سال، روز ولنتاین است. کارت های آماده برای ابراز احساسات راه آسان تری می باشند برای اوقاتی که امکان ابراز مستقیم احساسات وجود ندارد. آمریکایی ها، احتمالا رد و بدل کردن کادو ولنتاین دست ساز را در اوایل 1700 میلادی شروع کرده اند. در دهه 1840، استر ای هولند (Esther A. Howland) اولین و پرفروشترین های هدیه ولنتاین را در آمریکا تولید انبوه کرد. هولند، به اسم “ مادر ولنتاین ” شناخته می شود؛ سازنده دست سازه های استادانه با تور زیبا، ربان و عکس های رنگارنگ که به نام scrap شناخته می شدند. آیا می دانستید
خانم ها تقریبا 85 درصد کل خرید های ولنتاین را انجام می دهند.
مطالبی مطالعه کرده اید، ترجمه ی مقاله ای از سایت  history.com با عنوان “History of Valentine’s Day” به معنی” تاریخچه روز ولنتاین” می باشد که به فارسی در آمده است و در میان آن تغییرات و یا نظراتی از نویسنده مشاهده می شود. 
منتظر شنیدن نظرات شما عزیزان هستم.


عکس ولنتاین

عکس ولنتاین

 


هدیه ولنتاین


برای خرید هدیه ولنتاین محصولات متنوعی وجود دارد که بهترین آن ها را می توانید در سایت صنایع دستی چوتاش مشاهده و تهیه کنید.

ترجمه: history.com

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی