صنایع دستی و کادو تولد

مرجع کادو های تولد و هدیه های دست ساز صنایع دستی در ایران

صنایع دستی و کادو تولد

مرجع کادو های تولد و هدیه های دست ساز صنایع دستی در ایران

صنایع دستی کادوساز بهترین برند های صنایع دستی در ایران را به شما معرفی میکند.

بایگانی

دستبند دوستی چیست و آموزش بافت

شنبه, ۱۹ مهر ۱۳۹۹، ۰۴:۱۷ ب.ظ

دستبند دوستی جدید

مدتی است در این فکرم که چه هدیه‌ای به یکی از دوستان نزدیکم بدهم. به چیزهای مختلفی فکر کردم و کمی در اینترنت به دنبال آن گشتم تا اینکه به « دستبند دوستی » رسیدم. دستبند دوستی واژه جدیدی است و به دستبندهای بافتی گفته می‌شود که در الگوها و رنگ‌های مختلف با استفاده از نخ بافتنی (یا رشته‌هایی از سایر جنس‌ها) درست می‌شوند.

یکی از نمونه‌های نفیس و گرانبهای آن دستنبد طلا دوستی است. مچ بند دوستی نشانه‌‌ای از میزان اهمیت و توجهی است که شما به دوست خود دارید. معمولا افراد این مچ بندها را به دوستان صمیمی و نزدیک خود هدیه می‌دهند و هر دو آن را به عنوان نمادی از دوستی‌شان به صورت مداوم به دست می‌بندند. دستبندهای دوستی دارای تاریخچه غنی و معناداری هستند و در این پست قصد داریم در مورد پیشینه این مچ بندها، معانی رنگ‌های مختلف آن و دانستنی‌های جالبش صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

مچ بند یا دستبند دوستی چیست؟

افراد گوناگون در سنین مختلف (کودکان، افراد مسن و..) از مچ بند دوستی استفاده می‌کنند. این دستبندها اغلب از چندین رشته نخ گلدوزی یا بافتنی درست می شوند و دارای الگوهای متنوع و گاهی پیچیده‌ای هستند. این دستبندها علاوه بر اینکه یک هدیه عالی هستند، برای کسی که آن را می‌سازد و فردی که آن را به دست می‌بندد، معنا و مفهوم ویژه‌ای دارند.  برای درست کردن نمونه‌های ساده این دستبند به تجهیزات خاصی نیاز ندارید و با کمی تلاش و موادی ارزان قیمت می‌توانید یکی از این مچ بندها را برای دوست‌تان خود بسازید.

پیشینه و تاریخچه دستبند دوستی

تاریخچه مچ بند دوستی به نقاط مختلفی از جهان باز می‌گردد و پیشینه آن ارتباط مستقیمی با نوع بافت و گره‌های استفاده شده در آن دارد. برخی از اولین نمونه‌های گره تزیینی که در حال حاضر در این دستبند استفاده می‌شود  به سال‌های ۴۸۱ تا ۲۲۱ سال پیش از میلاد مسیح بر می‌گردد. چینی‌ها از این سبک گره‌ها برای طراحی اشیا، لباس و لوازم خانگی خود استفاده می‌کردند.

Macrame یا مکرومه (هنر گره‌ زنی رشته‌ها بر اساس الگوهای مختلف) در قرن ۱۳ میلادی در عربستان توسعه وجود داشت. در آن زمان از این تکنیک برای ایجاد حاشیه‌های پارچه در نساجی استفاده می‌شد و در قرن‌های بعد کشورهایی نظیر فرانسه و ایتالیا نیز با این تکنیک آشنا شدند.

 

همچنین از گذشته‌های دور دریانوردان و ملوان‌ها از روش‌های مختلف گره زنی در طناب، برای سفرهای دریایی خود استفاده می‌کرند. به این ترتیب در قرن ۱۹ میلادی هنر گره زنی رشته‌ها در بریتانیا محبوب شد و در دهه ۱۹۶۰ در آمریکا نیز رواج پیدا کرد. با وجود اینکه استفاده از روش‌های گره زنی بر اساس الگوهای مختلف در دهه‌های بعد از رونق افتاد ولی در ادامه، یعنی در قرن ۲۱ میلادی مجددا به خوبی ظاهر شد. تا جایی که امروزه به عنوان یک صنعت و هنری تزئینی در قالب متریال‌های گوناگون (دستبند طلا، نقره یا ساخته شده از رشته‌های رنگی نخ) برای ساخت دستبند دوستی استفاده می‌شود.

کاربرد رنگ‌ها در مچ بند دوستی

دستبند دوستی نشانه و نمادی از وجود یک ارتباط دوستی عمیق و طولانی است. وقتی این دستبند را به صورت مستمر روی مچ دست خود می‌بندید، شما نیز این رابطه را تایید می‌کنید. در ساخت دستبند دوستی (چه از نوع رشته‌های نخی یا جنس‌های دیگر) از رنگ‌های مختلفی استفاده می‌شود. هر یک از این رنگ‌ها دارای معنی و مفهوم مشخصی هستند که بیانگر تفکر شما درباره رابطه دوستی‌تان با فرد مورد نظر است. در ادامه مفهوم برخی از این رنگ‌ها آورده شده‌اند:


40 مدل از انواع طرح‎ها و رنگ‎های دستبند دوستی


دستبند دوستی چیست؟
همیشه نام دوست در ذهن‎های ما حس صمیمیت، اعتماد و سرخوشی را بیدار می‎کند! رفاقت‎هایی بی ریا و تهی از هرگونه غرور و خودخواهی؛ درست همانند دستبندهای دوستی ، نخ‎هایی که با رنگ‎های شاد در کنار هم گره خوردند که گویی تارش از وفاداری و پودش از جنس صداقت است، دوستی زیبا و صادقانه‎ای که نمادش هم دستبندهای دوستی منحصر به فرد و هنری است؛ این دستبند های دوستی می‎توانند مخلوق دست ما باشند و به دست بهترین دوستانمان خود نمایی کنند.
جالب‎ترین نکته در خصوص دستبند دوستی همین است که اگر دوست شما آرزویی داشته باشد شما می‎بایست خود، آن را برای دوستتان ببافید و به دست او ببندید، دوستتان هم آن را از دستش خارج نمی‎کند تا آرزویش برآورده شود. دقیقا راز دستبند دوستی این است: وقتی برای برآورده شدن آرزوی دوستتان آن را به دست او می‎بندید، هرگاه که چشمش به دستبند دوستی می‎افتد به طور ناخود آگاه امیدی در دل او زنده می‎شود تا آرزویش برآورده شود؛ که این دقیقا به قانون جاذبه و راز کائنات برمی‎گردد.
اگر فردی خوش ذوق و خوش سلیقه هستید حتما می‎توانید از روی عکس‎های آموزشی یکی از این دستبندها را برای بهترین دوست خود ببافید و به او هدیه دهید. دستبند دوستی یک هدیه با معنا و کم هزینه است که دوستتان متوجه می‎شود چقدر خود او و خواسته‎های او برای شما مهم است. در این مقاله هم نکات آموزشی و هم انواع مدل دستبند دوستی را قرار داده‎ایم. اما در ابتدا بهتر است نگاهی به تاریخچه دستبندهای دوستی بیندازیم.
تاریخچه دستبند دوستی
دوستی ها هستند که باقی می‎مانند. یک سنت قدیمی در آمریکای جنوبی هدیه دادن دستبند های دوستی است که تا حدودی در ایران نیز باب شده است.
تاریخچه این دستبندهای رنگی زیبا برای اولین بار توسط سرخ پوست‎های آمریکای جنوبی و مرکزی ابداء شدند. بر اساس سنت شان، این دستبند را روی دست دوستشان که در آن زمان آرزویی دارد، گره می‎زدند. دستبند باید تا زمانی که پاره و خراب شود، روی دست دوست بماند تا خود به خود پاره شود و بیافتد، درآن لحظه است که آرزوی او برآورده می‎شود.
در دهه‌ی 70 میلادی، این دست‌بندها در بین نوجوان‌های آمریکایی محبوب شد و بعد از آن در همه‌ی کشورها رواج پیدا کرد. در سال‌های اخیر، این دست‌بندها در ایران هم محبوب شده‌اند و در بیش‌تر فروشگاه‌ها پیدا می‌شوند؛ اما شما می‌توانید با چند رنگ نخ و کمی دقت و حوصله، خودتان طرح‌های مختلف دست‌بند دوستی را ببافید و دست‌‌بافت خودتان را به دوستانتان هدیه بدهید.
دستبندهای دوستی از جمله دستبندهایی است که هم توسط دخترها و هم پسرها بافته می‌شدند. اگرچه امروزه در تمام جهان محبوبیت دارند. دستبند دوستی نوعی دستبند است که به عنوان نمادی برای دوستی از طرف شخصی به شخص دیگر داده می‌شود. این نوع از دستبند از انواع نخ کاموا یا قلاب‌دوزی بافته می‌شود. این دستبندها دارای طرح‌ها و شکل‌های گوناگونی هستند ولی قالبا از همان روش نیم‌گره بافته می‌شوند.
در این مقاله در دستبندطلا ( رز بلاگ ) می‎توانید بیش از 40 مدل دستبندهای دوستی را مشاهده کنید و همچنین عکس‎هایی از نحوه صحیح گره‎های دستبند دوستی را برای شما در اینجا قرار داده‎ایم. البته در ابتدا به معرفی بهترین جنس نخی که می‎شود در بافت یک دستبند دوستی زیبا به کار گرفت می‎پردازیم.
دستبند های دوستی با چه نخی بافته می‎شوند
1- ظاهر نخ دمسه ریش ریش است یعنی وقتی برای مدتی درحین بافت دستتان باشد رشته نخ‎های ریزی دارد که از هم جدا می‎شود و گاهی بافتن رو برای شما سخت می‎کند.
2-برای افرادی که دستانشان دائما عرق می‎کند مناسب نیست چون بخاطر نازک بودن ریشه های نخ کوبلن، کل نخ خیس می‎شود و دستبند حین بافت بخاطر عرق دست کثیف شده و امکان رنگ پس دادن نخ‎ها وجود دارد.
3-نکته دیگه ظاهر دستبندتان هست، نخ دمسه بخاطر خشک بودنش بعد از بافت، دستبند را زمخت می‎کند و جنس دستبند خشک و شکننده می‎شود و با شستشو دستبند بسته به نوع دمسه امکان رنگ پس دادن، نخ کش شدن و یا حتی پاره شدن دستبند هست.
4-بخاطر عیوب ذکرشده نخ کوبلن یا دمسه باید خیلی از دستبندانتان مراقبت کنید اما با این‎حال بعد از 1ماه استفاده کیفیت و زیبایی اولیه را نخواهند داشت.
بخاطر همین مشکلات، به سمت استفاده از نخ‎های کتان ترک روید و به دیگر دوستان هم همین پیشنهاد رو دهید چرا که:
1-به هیچ وجه الیاف نخ از هم جدا نشده و نخ‎های ریزی درون نخ وجود ندارد و کاملا نخ منسجمی است. این باعث می‎شود که ترتیب استفاده از نخ‎ها را همیشه داشته باشید و بافت را برای شما آسان تر خواهد کرد .
2-درنهایت بافت دستبند، هم بخاطر نرمی و لطافتی که این جنس نخ دارد دستبندتان کاملا انعطاف پذیرخواهد بود و به هیچ وجه احساس خشکی روی دستبند را ندارید.
3-از طرفی هم بخاطر کیفیت بالای این نخ‎های ترک به هیچ وجه بعداز شستشو پاره و نخ کش نخواهد شد و رنگ‎های آن تغییر نخواهد کرد و تا مدت‎های زیادی با همان کیفیت اولیه برای شما خواهد ماند و از داشتن چنین دستبندی بعداز این‎همه ساعات بافت لذت خواهید برد.

 


برای آموزش تصویری بافت دستبند روی لینک منبع زیر کلیک کنید.

http://https://chotash.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%a8%d8%a7%d9%81%d8%aa-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%a8%d9%86%d8%af-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ae%d8%a7%d8%b5/

موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۹/۰۷/۱۹
سیاوش محبی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی